Cahil Hoca Pdf Kitap İndir

Cahil Hoca Pdf Kitap İndir
Cahil Hoca Pdf Kitap İndir

Ücretsiz pdf indir

Cahil Hoca Pdf Kitap İndir

Felsefenin elması Joseph Jacotot’nun başına düşmüştür: 1818’de sürgünde bir devrimci olan Jacotot Belçika’da Fransız edebiyatı okutmanı olarak yarı-zamanlı bir iş bulur. Tek kelime Fransızca bilmeyen Flamanlara, kendisi de tek kelime Flamanca bilmediği halde hocalık etmek zorundadır… İkidilli bir Fénelon baskısı koşar imdadına; “öğrencileri”nin kendi kendilerine Fransızca ve Telemak’ı öğrenmelerine kılavuzluk eder. İnsanın bilmediğini de öğretebileceğini gösteren bu tuhaf deneyin sezdirdiği kaçınılmaz sonucu anlamakta hiç gecikmez Jacotot: Bilen ile bilmeyenin, öğreten ile öğrenenin, kol emekçisi ile zihin emekçisinin, kısacası zekâların eşitliği.
Bu şaşırtıcı hikâyeyi ve Jacotot’nun felsefesini anlatan Jacques Rancière hem eğitim üzerine çok özgün bir düşünce sunuyor hem de zekâların eşitsizliğini ve bilgi hiyerarşisini bahane eden toplumsal eşitsizlik tasavvurlarına önemli eleştiriler getiriyor. “Özgürleştirmeksizin eğiten aptallaştırır,” diyen Cahil Hoca, eğitimciler ve eğitim sistemi üzerine kafa yoranlar için olduğu kadar siyaset felsefesiyle ilgilenenler için de ufuk açıcı bir kitap.

Ücretsiz pdf indir

2 Comments on Cahil Hoca Pdf Kitap İndir

  1. Joseph Jacotot’un efsane bir eseridir, çılgın gibi arıyordum sonunda sizin sayenizde, indirip keyifli bir şekilde okumaya başlıyıcağım.

  2. Öncelikle logonuzu yeni farkettim gerçekten hayran kaldım. Ve sizden “KİMSESİZ ÇOCUK” adlı kitapın pdf rica edebilirmiyim.

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*