İki Aylık Şiir ve Edebiyat Dergisi Kasım – Aralık 2016 – Mühür Sayı: 67 Pdf Kitap İndir


Ücretsiz pdf indir

“Ama umudu var büyük insanlığın umutsuz yaşanmıyor”

“Kimse kendi içine inmeye çalışmaz.” Böyle diyordu Persius. Son dönemde okuduğum kitapların etkisiyle mi bu alıntıyla sizlere merhaba dedim? Sanmıyorum. Benim iç sesim kıvrılıyor ve çok kere ben de kendi içimde yuvarlanıp gidiyorum.

Az da işimiz kendimizle olmalıdır diyorum. Dostlarım önlerine bakarken ben içime eğilerek bakıyorum. Hazandan kışa döndüğümüz anlar işte. Kışın nasıl geçeceği üzerine hava tahminleri yapıla dursun bizlerin yazmaktan başka bir reçetesi var mı acaba diye merak ediyorum. Aklımızı, yüreğimizi kullanarak yazıyoruz. Kitapların arasına sığınma vakti çünkü. Kötülüklerden, iğrençliklerden sıyrılma vakti çünkü. Sahi kim için yazıyoruz sorusu da yankı buluyor kulaklarımızda… Sararmış kitap sayfaları arasında kalmış, değerli yazılar, değerli yazar ve şairlerin kaleminden damıtılmış o lezzetli yazılar ve dizeler… Kimi yıpranmış fotoğrafların arkasına not düşülmüş dizeler ve şairlerden sevgiler… Neredesiniz?

Bir sevgiliyi bekler gibi sokağın köşesinde değil; evimizin en dulda yerinde bekler olduk bizi emzirecek nitelikteki yazıları ve şiirleri…

Böyle başlamalı belki de en güzel konçertolar… Böyle derine inerken dünyayı ikiye bölmüş siyahlar ve beyazlar gözü içinde barındıran iyilik ve kötülük küresinde böyle yükselirken nar olmuş ve dağılmış aşklarımız, bitmemeli. Durmadan dönmeli o güzel şarkı ey aşk!

Benim güzel ve yalnız ülkem! Şikâyetçi değilim elbette. Ama kendimizi kendimizde cem etme vakti en güzel şiirleri yazmak için. Dışarıyı gözlemleyerek ölümün her türlüsünü lanetleyerek…

Bu sayımızda, birbirinden nitelikli şair ve yazarların şiirlerini, denemelerini, eleştirilerini okuyacaksınız. Bu arada geride bıraktığımız ayda iki güzel ödül sahiplerini buldu. Mühür, onlara aldıkları ödüller hakkında sorular yöneltti. Türk şiirinin önemli usta şairi Tuğrul Tanyol ve eleştirmen, yazar Ahmet Yıldız da yanıtladılar. Vaktiyle bir üniversiteli genç kızın Ataol Behramoğlu ile yaptığı röportaj da var bu sayımızda… Ve elbette birbirinden güzel şiirleri okuyacaksınız. Tuğrul Keskin’in iki güzel şiirini altını çize çize okuyacaksınız. Gençlere lütfen dikkat.
(Tanıtım Bülteninden)

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*