Kızlar Pdf Kitap İndir

Kızlar Pdf Kitap İndir
Kızlar Pdf Kitap İndir

Ücretsiz pdf indir

Kızlar Pdf Kitap İndir

 

KIZLAR
Bana yukarıdan bakarsanız bir aptal görürsünüz.
Bana aşağıdan bakarsanız Tanrı’yı görürsünüz.
Bana tam karşıdan bakarsanız kendinizi görürsünüz.

1960’ların sonları, Kaliforniya’da vahşet dolu günlerin yaşandığı yaz…
Yalnız bir lise öğrencisi olan Evie parkta dolaşırken bir grup genç kıza rastlar ve onların umarsız tavırlarından ve özgürlüklerinden etkilenir. Özellikle de yaşça büyük olan Suzanne isimli kıza hayran kalır. Ancak bu hayranlığı onu ileride kötü bir üne sahip olacak bir ekolün içine çeker. Kızların ve karizmatik liderlerinin yaşadığı harabe çiftlik ürkütücü bir yer olsa da Evie’ye egzotik bir yer gibi gelir ve kızların onu da aralarına almaları için elinden gelen her şeyi yapar. Suzanne’e olan takıntısıyla birlikte eski, sakin hayatından iyice soyutlanan Evie o yazın, hayatında asla unutmayacağı bir vahşete sahne olacağının farkında bile değildir…

“Muhteşem. Charles Manson’ın hayatına dayanan karşı konulmaz bir hikâye. Cümleler öyle ince işçilikle bezenmiş ki mücevher diye takılacak kıvama gelmişler âdeta. Cline, yalnız ve kalbi kırık bir ergenin karakterini ve yaşamını öyle güzel betimliyor ki… Anlayamayacağı kadar büyük bir tehlikenin peşinden koşan bir genç kızın kurgusal gerçekliğini sunuyor okura.”
-New York Times-

“Emma Cline, ergen bir genç kız olmanın getirdiği karmaşık hisleri, gerçek bir hikâyeyle birleştirip güzel ve incelikli bir kurgu ortaya koymuş. Gündeme bomba gibi düşmüş bir olayın arkasında bir kızın saklı olduğunu gösteriyor bize: görünmeyen, duyulmayan, öfkeli bir kız. Bu kitap hem canınızı yakacak hem de aklınızı başınızdan alacak.”
-Lena Dunham-

“Ne etkileyici bir kitaptı ama… Rüya gibi, çapraşık detaylar, çarpıcı bir hikâye… En sevdiğim kısım ise genç kızların kendilerini nasıl kullandırdıklarına, nasıl göz ardı edildiklerine ve nasıl manipüle edildiklerine dair yapılan harika gözlem. Önemli bir kitap.”
-Emma Healey-

“Ekol hikâyeleri ve genç kızların sorunları artık konu olarak aşina gelmeye başlamış olabilir ama bu kitabın asıl güzelliği uyuşturucuyla kaybolmuş zihinlerin yaşadığı sefil bir çiftliği ve gençliğin bilinmezliklerini özlü sözler ve müthiş bir kurguyla aktarıyor olmasıdır. Muhteşem.”
-Simon Humphreys – Mail on Sunday-

“Bir genç kızın acı veren yalnızlığını ve özlemlerini harika bir şekilde veren ve o dopdolu atmosferi yansıtan güzel bir roman.”
-Sarra Manning – Red-

“Hipnotize edici. Cline gençliğin güç yanlarını bir şahin gözüyle bakıp yakalamış; istenme arzusu, fark edilme beklentisi, göz ardı edilmek. Aslında Evie’nin fırtınalı hikâyesi bittiğinde bile akıllarımızdan çıkmayan kısmı da bu özelliği.”
-San Francisco Chronicle-

“Kışkırtıcı ve nefes kesici bir hikâye. Cline romanındaki kadınları ve yetişkinliğe geçiş sürecindeki zor ve bazen yıkıcı olabilen dönemlerini birbirine bağlayan özenme ve rekabet, arzu ve kayıp gibi durum ve duyguları mükemmel bir bakış açısıyla bir araya getiriyor. Bir yere ait olma ve kabul edilme açlığının büyük sonuçlar doğurabileceğinin bir göstergesi.”
-Publishers Weekly-

“Kızlar genç olmanın anlamını ve kendini kabul ettirme arzusunun getirdiği tehlikeleri keşfe çıkıyor. Cline hikâyesini ağır ateşte pişen bir yemek gibi usul usul tatlandırıyor. Dili bambaşka ve çok zekice. Okurla kedinin fareyle oynaması gibi oynuyor.”
-BookPage-

“Hangisi daha harika karar veremiyorum; Emma Cline’ın insanları anlayabilme yeteneği mi yoksa dili kullanımındaki ustalık mı…”
-Mark Haddon-

“Rock tarihinden küçük bir dokunuşla insanlığın tüm özelliğini içinde barındıran bir kitap.”
-Vogue-

“Bir yazarın ilk kitabının bu denli iyi olması şaşırtıcı. Bir genç kızın bilinç yapısından uzaklaşmadan düşüncelerini şiirsel bir dille aktarmayı başarması Cline’ın en önemli özelliği. Yetişkinlerin melankolikliği ve genç kızın hızla yükselen aceleciliği harika bir şekilde birbirine geçmiş. Manson cinayetlerinin o vahşi yanının detaylarına girmeden dahi duyguyu yaşatmayı başarmış. Cline’ın, yaşının çok ötesinde bir olgunlukla yazdığı bu roman bir özlem ve dehşet itirafı gibi.”
-The Washington Post-

“Emma Cline’ın ilk kitabı taze, şaşırtıcı ve ışıl ışıl bir roman. Kızlar, Amerikan yazınına yeni bir ses geldiğinin habercisi.”
-Jennifer Egan – İt Kopuk Takımı’nın yazarı-

“Cline’ın kitabı bir harika, beklentilerin de ötesinde. Hatta bu başarıyı sansasyon yaratan olayı konu alması sayesinde değil, o olayı konu almasına rağmen elde ediyor. Başkalarının kaçırdığı detayları fark eden bilge bir ruh tarafından yazılmış gibi… Kızlar muhteşem bir başarı.”
-Alex O’Connell – The Times-

“Kızlar bu zamana kadar genç kızlarla ilgili okuduğum en iyi kitaplardan biriydi. Cline asıl önemli olanın kadınların hikâyeleri olduğunu gösteren müthiş bir roman yazmış. Pek çok ekolle ilgili pek çok kitap yazıldı ama Kızlar bu alanda başlı başına bir eser sayılır.”
-Johanna Thomas – Corr Evening Standard-

“Kızlar zekice ve derinlemesine yazılmış bir roman, yazarı çok genç olmasına rağmen…”
-Richard Ford-

“Olaylara geniş bir bakış açısıyla bakmayı bilen bir yazarın ince ince işlediği cümlelerinden çıkan harika bir roman. Her ilişkinin içindeki zorlukları bulup, çıkarıp okura şiir gibi sunabilir. Cline’ın romanı kesinlikle okunmaya değer.”
-Sarah Ditum – Guardian-

“Kesinlikle okunmalı… Cline, kurguya gelen yeni bir soluk. Kitap da tıpkı konu aldığı gençler gibi güçlü, zeki ve güzel.”
-Lucy Atkins – Sunday Times-

“Çıkar çıkmaz büyük başarı yakalayacağı daha en başından belliydi. Cline genç kızların ruhuna ve küçük detaylara erişmeyi başarmış.”
-Refinery29-

“Yürekleri sızlatacak kadar nostaljik. Gençlik anıları insanın hafızasına akın ediyor.”
-Stylist-

“Görkemli bir hikâye… Kitabı diğerlerinden ayıran şey genç bir kız olmanın ne demek olduğunu istisnasız herkese hissettirebilmesidir.”
-Alice Jones – Scotsman-

“Bu yazın kitabı olacak.”
-India Knight – Sunday Times Magazine-

“Anlatı dramatik yoluna devam ederken Cline’ın hikâyeyi işleyiş tarzı bir büyü gibi kendini gösteriyor.”
-Vanessa Berridge – Daily Express-

“Bu yıl okuduğum en iyi kitaplardan. Altmışların sonunda yaşananlara harika bir bakış açısı. Yazarla birlikte genç bir kızın zihnine yolculuk ediyorsunuz. Bu yazarla ilgili daha çok şey bilmek istiyorum.”
-Alexandra Shulman – Vogue-

“Cline, 14 yaşındaki bir kızın kendi içindeki korkularını ve birbiriyle çatışan duyarlılığını mükemmel şekilde yansıtıyor. Dilindeki şiirsellik ise bambaşka.”
-Claire Allfree – Daily Mail-

“Tuhaf, şüpheci bir insansanız kitapta dalgalanmalar arayabilirsiniz. Size bol şans. Kızlar muhteşem bir kitap. Rengârenk, hem yasemin hem de içten içe çürüyen bir şeyin kokusu geliyor burnunuza. Kesinlikle okumalısınız ama karanlık bir yönü olduğunu da aklınızdan çıkarmayın.”
-Emerald Street-

“Çok iyi… Cline’ın romanı muhteşem bir hayal gücünün ürünü. Ortam detayları, zekice örülmüş kurgu, sonuna kadar feminist yaklaşım… Cline yeni ve mükemmel bir şeyi sunmaya olan sadakatle sanat arasındaki ayrımı paramparça ediyor.”
-Boston Globe-

“Göz alıcı cümleler, büyüleyici bir anlatım. Cline’ın ilk romanı Kızlar masumiyete ve deneyime söylenen bir şarkı gibi. Taptaze ve komplike bir yapısı var. Cline dünyayı olduğu gibi görmeyi bilen bir yazar. Her sayfasında altını çizmeye değer bir şey buluyorsunuz; bir anda sizi gülümseten bir detay, sıradışı bir metafor, şiirsel bir ifade. Tüm bunların hepsi Cline’ın pek çoğumuzun fark etmediği şeyleri bir ressam edasıyla bakıp görmekteki, belki de hissetmekteki yeteneğinde saklı.”
-The New Yorker-

“Nefes kesici. O kadar başarılı bir anlatımı var ki yazarın ilk kitabı olduğuna inanmak güç. Bitirdikten günlerce sonra bile karakterler hafızanızdan silinmiyor.”
-Entertainment Weekly-

“Ergen kızların büyüleyici bir portresi.”
-People-

“Cline’ın parçaları dâhiyane bir üslupla birleştirmesi, Evie’nin karmakarışık olmuş duyguları… Kızlar, geçmişin üzerine ekledikleriyle birlikte geleceği kucaklayan tarihî romanlardan biri. Eski günlere bugünün fikirlerini dayatmıyor. Akıllı telefon çağının Evie’nin hikâyesinin etrafında şekillenmesi gibi Cline da Manson olayını romanını en güçlendirecek kısımda kullanıyor.”
-New York Magazine-

“Akıllara durgunluk verecek kadar güzel. Sinsice gözlemlerle dolu, atmosferik bir ortamı yansıtıyor. Cline’ın bu romanda başardığı şey ergenlikten genç kızlığa geçen Evie’nin güç ve güçsüzlük arasındaki karakter yapısını incelemek olmuş. Romanın konu aldığı olaydan çok sonra doğan Cline, zamansız, mekânsız, ağır çekim bir trajedi şeklinde kurgunun içine sığdırmış.”
-Los Angeles Times-

“Büyüleyici bir melankoli. Şok ve sansasyon yaratma kaygılarından uzak ama çok güçlü bir roman. Olaydan ziyade kimsesizlik, viranelik ve kasvet gibi duyguların içine işlediği atmosferi okura aktarması romanın asıl sürpriz yanı.”
-Wall Street Journal-

“Kızlar internet öncesi çağda gençlerin sıkıntı, yalnızlık, huzursuzluk dolu iç dünyalarını kusursuz bir şekilde yansıtıyor. Yetişkin Evie, çiftliğin anılarını asla hafızasından silmiyor. Cline bunu yavaş yavaş gözler önüne seriyor çünkü aslında ortalama bir Amerikan’ın hayatından çok da farklı bir hayat yaşamayan bir karakterden bahsediyor.”
-Slate-

“Emma Cline, bu harika çıkış romanıyla Kaliforniya’nın 1960’ların sonlarındaki o umarsız havasını Manson ekolüne benzer bir ekolün rüzgârına kapılan bir genç kızın gözünden aktarıyor.”
Harper’s Bazaar

“Bu yılın akılları en meşgul eden kitabı.”
-Good Housekeeping-

“İnsanı kendine hayran bırakıyor.”
-Marie Claire-

“Genç bir kızın korkunç bir dünyaya çekilişinin derinlikli ve huzursuz edici öyküsü.”
-Buzzfeed-

“Otobanda hızla ilerleyen bir otomobil gibi ve onun yarıp geçtiği yoğun ve karanlık sis misali. Genç kızlık, şiddet ve psikolojik ekollerle ilgili çetrefilli bir hikâye. Kadın olmanın getirdiği paradokslara bir bakış ve yazarın şairane cümleleri…”
-The Huffington Post-

“Dram kendini gösterdikçe gözleriniz büyüyor ve bu harika romanı elinizden bırakıp soluklanmaya imkân bulamıyorsunuz.”
-Refinery29-

“Arzu ve özlem Cline’ın çıkış romanının iki büyük silahı. Cline kıskanılası bir yeteneğe sahip, gençlik üzerine yazılmış son zamanlardaki en iyi kitaplardan.”
-Electric Literature-

“Sayfaların ucunu kıvıracağınız cümlelerle dolu nefes kesen bir roman. 1960’larda Kuzey Kaliforniya’da kötü şöhretli kült grup hakkında okurken kendinizi bir çeşit rüyada gibi hissedeceksiniz. Okuduktan çok sonra bile bu kitabı unutmanız mümkün olmayacak.”
-Elle-

“Genç kız olmanın gücü ve tehlikesiyle ilgili harika bir çıkış romanı.”
-PopSugar-

“Pek çok açıdan tanıdık gelecek bir hikâyeyi kusursuz ve eşsiz bir dille aktarmış.”
-Booklist-

“Capcanlı ve ihtiras dolu.”
-Kirkus Reviews-

“Kızlar söyledikleri kadar var. Gerçekten harika. Konu edindiği cinayetlerden çok o ekole ait kızlara odaklanıyor. Belki de onu benzer kitaplardan ayıran özelliği bu. Cline’ın bu romanı zamanın ötesine taşmış, şaşırtıcı derecede özel ve güzel bir kitap.”
-Sara Nelson-

 

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*