Kuran'da Nesh ve Değişen Ayetler Pdf Kitap İndir


Ücretsiz pdf indir

Kuran, “Biz bir ayet yerine başka bir ayet getiririz” demektedir. Kuran’ın bu ayetine nesh ayeti denir ve zamanla değişime işaret eder. Ünlü İslam âlimleri de bu ilmi öğrenmenin farz olduğu konusunda ittifak etmişlerdir. Hz. Ali der ki: “Nasih ve mensuh ayetleri bilmeden Kuran öğretenler, kendileri helak olduğu gibi, insanları da helak olmaya sürüklerler.” Bu önemli konuyu ben de acizane araştırarak ünlü İslam alimlerinden sizlerin bilgisine sunuyorum.

Kuran’ın içerisinde; şer’i hukuk kuralları, köle ve cariye hukuku gibi kurallar, uluslararası ilişkileri belirleyen; cihad, fetih, savaş, ganimet gibi kurallar da vardır bu kurallar zamana göre değişmektedir. Ortaçağda bu kurallar geçerli idi ve dünyada bütün devletler böyle din kuralları ile yönetiliyordu ama şimdi bu kuralları uygulama olanağı yoktur.

Kuran’da nesh olayı doğru okunursa ve “Dinde zorlama yok” diyen hoşgörü ayetleri ile “aklınızı kullanın” diyen ayetler esas alınırsa, Kuran Ortaçağ’a mahkum olmaktan kurtulur, İslam alemindeki şiddet ve zulümler de son bulur.

Duyarlı ilahiyatçılarımızın Kuran’da Nesh konusuna gerekli ilgiyi göstereceklerine ve İslam ülkelerinin yarasına merhem olacaklarına inancım ile saygılar sunarım.
(Tanıtım Bülteninden)

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*