Kurşun Kalem Dergisi Sayı 55 Pdf Kitap İndir

Kurşun Kalem Dergisi Sayı 55 Pdf Kitap İndir
Kurşun Kalem Dergisi Sayı 55 Pdf Kitap İndir

Ücretsiz pdf indir

Kurşun Kalem Dergisi Sayı 55 Pdf Kitap İndir

Merhaba,

“Barış, insandan yana olan tüm çabaların, tüm üretimin, yaşama sanatını da içermek üzere tüm sanatların temelidir”demişti Bertolt Brecht. Tamer Öncül ile birlikte derlediğimiz “Gelecek Kuşaklara Dünya Barışı İçin Çağrı” metinlerinden oluşan Alaşiya Mektupları kitabımızın ilk tanıtım etkinliği, 13Aralık 2019 akşamı Girne’de gerçekleşti. Girne Belediyesinin katkıları ile yapılan etkinlik Girne Belediye başkanı Nidai Güngördü ve Türkiye Eski Kültür Bakanlarından Suat Çağlayan’ın konuşmaları ile başladı. Girne Belediyesi Kültür Müdürü Derman Atik, Alaşiya Mektupları’nda yer alan Fikret Demirağ’ın “Kardeşim Barışı Ne Zaman Yapacağız” şiirini seslendirirken, Çiğli Belediyesi Kültür Müdürü Nail Çetin de kitabın sunuş bölümünde yer alan “Hayatın Büyük Tanıkları Anılar”ı okuyarak duygulu anlar yaşattılar. Zeki Ali, Fatma Akilhoca ve Tamer Öncül, kitapta yer alan mektuplarını seslendirdiler. Çevirmen ve araştırmacı ya-zar Orhan Oydaş da çevirisini yaptığı mektubu okuyarak, çeviri aşamasında yazarla yaptığı görüşmeden notlar aktardı. Alaşiya Mektupları’nın derleniş ve matbaa aşamasına kadar süren serüvenini ben ve Tamer Öncül birlikte anlattık. O gece Girne’de sıcak, içten bir atmosfer yaşandı. Çiğli Belediyesi Meclis üyelerinin de izleyiciler arasında oldukları etkinlik, iki saat sürdü. Girne ve Çiğli Belediye Başkanlarına, Kültür Müdürlerine, Belediye Meclis Üyelerine evrensel barışa çağrı mektuplarımıza verdikleri destek için teşekkür ederiz.
Alaşiya Mektupları etkinliğimizin ikincisini Mağusa’da MY ART Sanat Cafe’ de şair Hüseyin Bahça düzenledi. Şairlerin ve sanatçıların katıldığı etkinlikte şairler, kitapta yer alan mektuplarını seslendirdiler. MY ART Sanat atölyelerinde çocuklara ve gençlere verilen emeğe tanık olmak güzeldi.
“Dünya Şiir Hareketi’nin çağrısıyla pek çok ülkede 20 Aralık’ta gerçekleştirilen “Şiir, Barışa Giden Yoldur” etkinliğini, benim de üyesi olduğum Kıbrıs Sanatçı ve Yazarlar Birliği Lefkoşa Belediyesi Bandabuliya Tiyatro Sahnesi’nde gerçekleştirdi. Bir gün yeryüzüne barışın geleceğini umut etmek bile güzeldir.
Geçtiğimiz ay Kıbrıslı şair olarak davet edildiğim III. Uluslararası Fikret Demirağ Şiir Festivali’nin teması “Şiir ve Ekoloji”ydi. Lefke Avrupa Üniversitesi’nde “Şiir ve Ekoloji” başlıklı panelde konuşmacılar; İspanya’dan Jamie B. Rosa, Türkiye’den Nilay Özer, Kıbrıs’tan Mirican Aylanç, Mine Ömer, Mehmet Kansu, ve Bahriye Kemal ‘di. Festivalde Demirağ dostları buluştuk, tanıştık. Fikret Demirağ, hâlâ güzellikler üretmeye devam ediyor. Şairler ölünce de şiir yazmaya devam ederler. Şiirleriyle dostlukları genişleten ustamıza bir kez daha selam olsun.
Bu sayımızın gündem dosyasını Ruhsan İskifoğlu’nun önerisi ile hazırladık “Sanatta Kuşku”. Kuşkunun, sanat eserlerine nasıl işlenip örüldüğünü; Prof. Dr. Nigar Pösteki, Mustafa Bal, Özgür Sürek, Ruhsan İskifoğlu, Nezihe Altuğ, Bülent Güldal, Hayrettin Geçkin yazdılar. Yayın kurulu üyemiz Hakan Balcı da kuşku temalı “Odacık ve Roket Mermileri” öyküsü ile dosyaya farklılık kattı.
Bu sayının şiirlerini Tamer Öncül, sizlerden gelen yazıları ve öyküleri ben Mine Ömer, Genç Sayfalarda “Yakından Geçen Öyküler”i Handan Gökçek, “Dodo Kuşundan Öyküler” i Nalan Yılmaz seçti.

 

Sevgimle,

Mine Ömer

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 96

Ebat : 16 x 22

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*