Mal ve Hizmet Pazarlama Pdf Kitap İndir

Mal ve Hizmet Pazarlama Pdf Kitap İndir
Mal ve Hizmet Pazarlama Pdf Kitap İndir

Ücretsiz pdf indir

Mal ve Hizmet Pazarlama Pdf Kitap İndir

Pazarlama kavramı bir işletme fonksiyonu olmasının yanı sıra, yaşamın da ayrılmaz bir parçasıdır. Pazarlama bu yönüyle sadece işletmeler tarafından gerçekleştirilen bir faaliyet değil, kar amacı gütmeyen kurumlar tarafından hatta şahıslar tarafından uygulanan bir kavramdır.

Günümüzde her noktada bir pazarlama eylemi ile karşılaşmaktayız. İşyerleri nasıl vitrinlerini süsleyip püsleyerek kendini pazarlıyorsa, biz insanlarda kılık kıyafetimize, makyajımıza dikkat ederek aslında kendimizle ilgili bir pazarlama çalışması yapmaktayız

Kar amacı güden işletmeler ve kar amacı gütmeyen kurumlar tarafından gerçekleştirilen pazarlamada, dikkat çeken nesne üründür. Bu ürün de mal ve/veya hizmetlerden oluşmaktadır. Mal ürünün somutluk egemen olan tarafı iken; hizmet soyutluğun egemen olduğu performanslardır. Mal pazarlamanın açıklanmasında McCarthy’nin 4 P’si kullanılırken; hizmet pazarlamada bu P’ler genişletilerek 8’e çıkartılmaktadır.

Elinizdeki kitapta “pazarlama bileşenleri” olarak adlandırılmakta olan bu kavramlardan bahsedilmekte, mal pazarlamanın pazarlama karması bileşenleri olan 4 P (Mal, fiyat, dağıtım ve tutundurma) ve hizmet pazarlamanın pazarlama karması bileşenleri olan 8 P (Hizmet, fiyat, dağıtım, tutundurma, katılımcılar, süreç, fiziksel unsurlar ve verimlilik) kavramından bahsedilmektedir.

İnsanın yaptığı her işte derecesi değişmekle birlikte bir zorluk vardır. Benim için de çalışmada tabi ki zorluklar oldu; ancak çok kullanılan bir söz vardır “her başarılı erkeğin ardında bir kadın vardır” diye. Benim bu çalışmamda da hep yanımda olan sevgili eşim Özlem’ e ve canım annem Güllü’ ye, hayatımdaki iki değerli kadına, teşekkür etmek ve eserimi onlara ithaf etmek istiyorum, iyi ki varsınız diyor ve Üniversitemiz akademisyenlerinden Sayın İmran UZUN hocamızın bir şiirini burada sizlerle paylaşmak istiyorum;

Hayat bir kadınla başlar

O kadın annedir

Hayat bir kadınla devam eder

O kadın eş, hayat arkadaşı, çocukların annesidir

Ve hayat bir kadınla son bulur,

O kadın Kibele, yani toprak anadır…

 

Dr. Bora GÖKTAŞ

Bayburt, 2019

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 230

Ebat : 14 x 20

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*