Nasuhi Güngör – Yenilikçi Hareket Pdf Kitap İndir

nasuhi_güngör_yenilikci_hareket
nasuhi güngör yenilikci hareket

Ücretsiz pdf indir
Nasuhi Güngör – Yenilikçi Hareket Pdf Kitap İndir
nasuhi_güngör_yenilikci_hareket
nasuhi güngör yenilikci hareket
“11 Eylül olayları ardından ABD´nin yeni güvenlik konsepti çerçevesinde, Afganistan ve Irak´a yönelik tarihin belki de en acımasız askerî operasyonları başlatıldı. Bu ülkelerde işgalin ardından kurulan/kurulmaya çalışılan hükûmetlerin kendi ülkelerine nasıl bir gelecek sunacakları belirsizliğini koruyor.”
Böyle bir ortamda, Tayyip Erdoğan liderliğindeki Adalet ve Kalkınma Partisi, 2002 seçimlerinde birinci parti oldu ve parlamentoda büyük bir çoğunluk elde ederek hükümet kurdu. Tek başına iktidar olan AKP´nin partileşme öncesini, gazeteci-yazar Nasuhi Güngör yeniden şekillenen dünya haritası bağlamında değerlendiriyor. Millî Görüş Hareketi´nin nasıl böyle bir meyve verdiğinin, iç ve dış şartların etkisiyle değerlendirildiği kitapta, birbirinden kopuk, bağımsız ve dağınık gibi görünen unsurlar bir araya getirilmektedir. Yenilikçi Hareket, bir tarihçeden ziyade yeni bir dönemin eşiğindeki Türkiye´yi anlama çabasıdır.
Yenilikçi hareket, kısa zaman önce partileşmiş, ancak ortaya çıkan parti, en azından şimdilik, hareketin genel seyrindeki akışı taşıyacak düzeyde olmamıştır. Bu nedenle Türkiye siyasetinin içine girdiği ‘yeni oluşumlar’ın farklı denemelere ve girişimlere açık olduğu söylenebilir. Bu çalışmada, Yenilikçi hareketin nasıl bir ‘gelenek’ten koptuğu ve nasıl bir zeminde ortaya çıktığı üzerinde durmaya çalıştık. Bunu yaparken de gerek siyasi tarihimizdeki genel seyri, gerekse de dış şartların ortaya çıkardığı yeni durumların siyasete yansımalarını dikkate aldık. Türkiye uzun zamandır söylendiği üzere, gerçekten yeni bir dönemin eşiğindedir. Bu yeni dönemin siyasi taşıyıcılarının kim ya da kimler olacağı üzerindeki çekişme ise henüz sonuçlanmamıştır. Gerek modern çağın karakteri, gerekse de Türkiye’ye dünya sisteminin öngördüğü şartlar, belki de artık bu çekişmeyi sürekli, hatta çatışma düzeyinde devam ettirecek gibi görünmektedir. Siyasetin yeni adresi olma iddiasındaki her oluşum bu anlamda büyük önem taşımaktadır. Milli Görüş hareketinin nasıl böyle bir ‘meyve’ verdiğini, iç ve dış şartların etkileriyle birlikte değerlendirmeye çalıştık. Birbirinden kopuk ve dağınık gibi görünen unsurlar ve başlıklar ile ortaya koyduğumuz akış, kesinlikle bir tarihçe değildir. Anlama ve kavrama çabası olduğu kadar, bu alanda sadece bir başlangıç çalışması olma iddiasındadır.

Yazar: Nasuhi Güngör
Türü: Araştırma/İnceleme
Sayfa sayısı : 166
ISBN: 978-975-6132-42-6
Baskı Sayısı : 1
Basım Tarihi : Haziran 2005
Basım Dili : Türkçe
Ebatı : 13.5 x 20 (cm)
Cilt Durumu : Ciltsiz
Boyut : Normal Boy
Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*