SabitFikir Sayı 85 Pdf Kitap İndir

SabitFikir Sayı 85 Pdf Kitap İndir
SabitFikir Sayı 85 Pdf Kitap İndir

Ücretsiz pdf indir

SabitFikir Sayı 85 Pdf Kitap İndir

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)

 

SABİTFİKİR’İN MART 2018 TARİHLİ 85. SAYISINDA NELER VAR?

 

Maksim Gorki 150 yaşında! 28 Mart 1868’de Nijniy Novgorod’da dünyaya gelen Gorki, Türkiye’de özellikle Ana adlı romanıyla popüler oldu ve sevildi. Gorki’nin eserleri Türkiye’de okunmaya başladığında, nüfus, şehirlerden çok köylerdeydi; bugünse tam tersi bir durum söz konusu. İşte SabitFikir’in Mart 2018 tarihli sayısında Gorki’nin modern hikayeciliğin kurucularından Çehov’la mektuplaşmasında bir taşralı olarak kente bakışından yola çıkarak -bugünlerde de gündemde olan, sosyal ve siyasal olarak daha da yoğunlaşan- “taşra ve kent” meselesini edebiyat açısından ele alalım istedik. Bülent Usta, dosya yazısında, çok sayıda kaynağa değinerek “taşralılık” ve “kentlilik” kavramlarının izini sürüyor.

SabitFikir orta sayfalarının vazgeçilmezi KararsızOkur infografiği de, her zamanki gibi kapak konusunu destekliyor: Murat Can Aşlak’ın hazırladığı ve Onur Atay’ın resimlediği KararsızOkur, bu ay, eserlerinde hem taşradan hem de kentten seslenen yazarlarda odaklanıyor!

 

Güncel meseleler ve güvenilir kitap eleştirileri için…

Tam da Foucault’nun Cinselliğin Tarihi adlı çalışmasının yarım kalan cildinin Fransa’da yayımlandığı ve tartışıldığı dönemde, Ahmet Hamdi Tanpınar’dan kalan belgeler arasında bulunan “Suad’ın Mektubu” başlıklı müsveddeler de kitap olarak yayımlandı. Güncel sayfalarında Ceyhan Usanmaz, işte bu iki gelişmeden yola çıkarak yarım kalan kitapları hatırlatıyor. Aysu Önen de Tiyatro sayfasında, bu sezon sergilenen iki Tennessee Williams oyununu –Kızgın Damdaki Kedi ve Arzu Tramvayı– değerlendiriyor. Fotoğraf bölümünde Merih Akoğul’un bu ayki “konuğu” ise, yazı ve fotoğraftan gelen iki farklı pratiği kitaplarında başarıyla birleştiren Münir Göle.

SabitFikir’in bu sayısında ayrıca Elena Ferrante, John Kenney, Sarah Moss, Georgi Gospodinov, Paul Bowles, Ertürk Akşun, Thomas Bernhard, Juan Gabriel Vásquez, Özgün Çiçek ile Irmak Ertuna Howison, Amin Maalouf, Ernesto Sabato, Emin Nedret İşli ve Buket Tahmaz Savaş’ın yeni yayımlanan eserlerini, güvenilir eleştirmenler Özge Uysal, Elif Şahin Hamidi, Seda Ateş, Gökçe Gündüç, A. Ömer Türkeş, Yılmaz Şener, Ali Bulunmaz, Melisa Kesmez, Ezgi Hamzaçebi, Sedat Demir, Mert Tanaydın, Armağan Ekici ve Ece Çavuşlu yorumluyor.

BaşkaDünyalardan bölümü, bu aydan itibaren farklı bir formatta hazırlanmaya başladı: BaşkaDünyalardan sayfasında artık yalnızca kitap eleştirileri yer almayacak, Yankı Enki ile Alican Saygı Ortanca özellikle korku, bilimkurgu ve fantastik edebiyat türlerindeki her alandan son gelişmeleri/haberleri aktarıyorlar. Kahraman Çayırlı da, Marslı romanıyla ve özellikle de bu romandan aynı adla uyarlanan filmle ünlenen yazar Andy Weir’ın yeni romanı Artemis’i inceliyor. ÇizgiRoman sayfasında Levent Cantek de, polisiyenin kraliçesi sayılan Agatha Christie’nin “gerçek hayatı”nda odaklanan Agatha çizgi romanını ele alıyor.

Özel Kütüphaneler bölümünde ise bu ay, özgün fotoğraflar eşliğinde Kadın Eserleri Kütüphanesi’ni tanıtıyoruz. Bünyesinde “kadın” odaklı belgeleri bulunduran Kadın Eserleri Kütüphanesi’ni özellikle mart sayısında ziyaret etmemiz, elbette bir tesadüf değil!

SabitFikir’in kapak illüstrasyonu Fatih Öztürk’e ait. Ancak çizimler bununla sınırlı değil; iç sayfalarda dikkatli gözler, çok sayıda yetenekli ve genç çizerle de karşılaşıyor.

 

 

Genel Yayın Yönetmeni : Ceyhan Usanmaz

Hamur Tipi : 2. Hamur

Baskı Sayısı : 1. Basım

Sayfa Sayısı : 60

İlk Baskı Yılı : 2018

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*