Ayasofya Şiirleri Pdf Kitap İndir

Ayasofya Şiirleri
Ayasofya Şiirleri

Ücretsiz pdf indir

Ayasofya Şiirleri Pdf Kitap İndir 

Ayasofya Şiirleri Kitap Açıklaması

Şanlı Peygamber Efendimiz:
“Letüftehannel Konstantiniyyetü fele ni’mel emiru emiruha vele ni’mel ceyşü zalikelceyş” (Kostantıniyye muhakkak fetholunacaktır.
Onu fetheden kumandan ne güzel kumandan ve onu fetheden asker ne güzel askerdir) buyurarak İstanbul’un fetih
müjdesini vermişti.
Bu hadis-i şeriften sekiz asır sonra Osmanlı hakanı Fatih Sultan Mehmed Han kutlu müjdeye mazhar olacaktır.
O fetihten sonra ilk olarak Ayasofya’yı gezerken “Tiz vakitte bu makâm-ı mübarek bir cami-i kebire tahvil ola” diyerek emrini vermiş ve iki gün sonraki cumaya, (1 Haziran 1453 tarihi) hazır edilmesini ferman buyurmuştur.
Fatih Sultan Mehmed ve peşi sıra gelen padişahlar döneminde inşa edilen yapılarla Ayasofya külliyesi muazzam bir hâl almıştır.
Cami, medrese, sıbyan mektebi, hamam, muvakkithane, beş padişah (II. Selim Han, III. Murad Han, III. Mehmed Han,İbrahim Han, I. Mustafa Han) ve şehzadelerin türbeleri bu külliyenin parçalarıdır.
Danıştay 10. Dairesi Ayasofya Camiini müzeye çeviren Bakanlar Kurulu Kararını vakıf hukukuna uygun bulmayarak 10/07/2020 tarihinde oybirliğiyle iptal etti.
Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan Bey de aynı gün Ayasofya’yı camiye çeviren imzayı atarak 86 yıllık hasrete son verdi.
Elinizdeki bu eser şairlerimizin şiirlerinde, milletimizin Ayasofya’ya duyduğu derin muhabbeti ebedileştiren büyük bir kıymeti haizdir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 96

Ebat : 13 x 19

İlk Baskı Yılı : 2021

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

 

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*