Fiziğin Kara Fikirleri Pdf Kitap İndir

Fiziğin Kara Fikirleri Pdf Kitap İndir
Fiziğin Kara Fikirleri Pdf Kitap İndir

Ücretsiz pdf indir

Fiziğin Kara Fikirleri Pdf Kitap İndir

Kara gök, kara cisim, kara delik, karanlık madde, karanlık enerji: Fizikçiler neden bazı fikirlerini karartma ihtiyacı duyarlar?

Bu soruyu sormak, birtakım anekdotlara yer açmaya değil, fiziğin tarihini baştan sona gözden geçirip güncel birçok meseleyi gündeme taşımaya olanak tanıyor: Yüzyıllar boyu gökbilimcilerin zihnini meşgul eden kara gök muamması; üzerine yapılan çalışmalarla kuantum devrimine önayak olan kara cisim ışıması; büyüleyici bir kozmik tekillik olan kara delik; çağdaş kozmolojinin gizemli hipotezleri karanlık madde ve karanlık enerji… Astrofizikçi Roland Lehoucq ve bilim felsefecisi Vincent Bontems, kendi disiplinlerinden hareketle, bu fikirlerdeki “kara/karanlık” terimlerinin taşıdığı anlamı tek tek aydınlığa kavuşturuyor.

Fiziğin Kara Fikirleri, popüler bir dil kullanmaktan uzak, kara rengin bilimsel anlamı ile karanlık metaforlar hakkındaki hayallerin birbirlerini yanıtladığı bir diyaloğu gözler önüne seriyor. İmgelerin psikanalizi ile epistemolojiyi aynı anda uygulayan ilk kişi olan Gaston Bachelard’ın izinden giden iki araştırmacı, hayranlık dolu ve de eleştirel bakışların sırasıyla yaptığı aydınlatmalar rehberliğinde, okuru bilimsel araştırmanın dolambaçlı yollarında bir gezintiye çıkarıyor. Fiziğin kara fikirleri, bu kitapta ilham verici ve yol gösterici bir görünüm kazanıyor.

İşte “kara” ve karanın astronomideki yankıları etrafında dönen, okurlara haz verecek alışılmadık bir deneme. Parlak ve zekice olmasının dışında, Scott Pennor’un rüyavari çizimleri sayesinde göze de hitap eden bir kitap.

Azar Khalatbari

Sciences et Avenir

08-12-2016

 

Fiziğin Kara Fikirleri, Scott Pennor’un metinle mükemmel bir uyum içindeki çizimlerini içeren, zarif bir kitap. Fiziğin zorlu nosyonlarından hareketle üzerine düşünülecek, hatta düşlere dalmaya vesile olacak fikirler sunan bu eser, bilhassa kozmolojinin büyük meselelerinin metafizik yansımalarına duyarlı okurların aklını başından alacak.

Pierre Barbel

L’Astronomie

01-03-2017

Fiziğin Kara Fikirleri, popüler bir bilim kitabı değil, “çağdaş fiziğin gizemli hipotezleri” üzerine bir tefekkür.

France Culture Papiers

01-10-2017

 

Israrla tavsiye edeceğimiz açık, anlaşılır ve pedagojik bir eser. Bilimin taşıdığı tüm şiirselliği ortaya çıkaran, “karanlık üzerine mükemmel bir ders”.

Les Philosophes.fr  

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 200

Ebat : 13 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*