Hece Öykü Dergisi Sayı: 77 Pdf Kitap İndir


Ücretsiz pdf indir

Heceöykü dergisinin 77. Ekim-Kasım sayısı Rasim Özdenören’in felsefe ve edebiyat çerçevesinde eleştiriyi ele alan kuramsal yazısıyla başlıyor.

Derginin bu sayısında dergide yer alacak yazıların nasıl olması gerektiğine ilişkin bir duyuru yer alıyor.

Necati Mert, Sait Faik’i referans alarak 50 kuşağının yalnız edebiyatla değil; sinema ve fotoğraf sanatıyla ilişkisine ‘gerçek’ kavramı ve ‘arayış’ meselesi etrafında değiniyor.

Ferit Edgü, Heceöykü’nün bu sayısında 50 kuşağı iklimine özgü parlayan varoluşçuluk ve modernizm kavramlarının Türk öykücülüğüne etkilerini ve katkılarını, Sait Faik’in 50 kuşağı için manasını ve 50 kuşağına ilişkin diğer kıymetli izlenimlerini İshak Yetiş’in soruları vesilesiyle değerlendiriyor.

Öykücünün Gündeminde bu ay Güray Süngü’nün gündeminden haberdar oluyoruz.

İlk bölüm Öyküler’de Mesut Doğan, Merve Koçak Kurt, Bülent Ata, Hâle Sert, Soner Oğuz, Mustafa Everdi, Emin Gürdamur, Hatice Ebrar Akbulut yer alıyor.

Cemal Mîr Sadıkî’nin Duvar isimli öyküsünü Farsçadan Türkçeleştirerek Esra Aydın; Grıgır Mıhaylovıç Tütünnık’in Kazılmış Kuyudaki Armutlar isimli öyküsünü Ukraynacadan Türkçeleştirerek Alina Fikaniuk Çeviri Öyküler bölümüne katkıda bulunuyor.

Film Öykü’de Hatice Bildirici, Çehov’un N. Bilge Ceylan’ın ürünleri üzerine etkisini “Karım”, “İyi İnsanlar” ‘Kış Uykusu’nda ile anlatırken; Anıt Öykü’de Handan Acar Yıldız, Franz Kafka’nın “Bir Köy Hekimi” Öyküsü’ üzerine Lacan’ın psikanalitik çözümlemelerine dayanan Zizek’in değerlendirmelerini Bir Sinthome bağlamında yazıyor.

Abdullah Harmancı, Heceöykü okurları için Son Okumalar’da Ahmet Sarı’nın, Müzeyyen Çelik’in, Senem Gezeroğlu’nun ve Zeynep Hicret’in öykülerini değerlendiriyor.

Yakın Plan’da Hâle Sert, Mehmet Kahraman’la yazarlığı ve kitabı üzerine konuşuyor.

İkinci bölüm Öyküler’de yer alan genç imzalar: Emrah Kanlıkama, Şükran Engin Atmaca, Ali Güney, Mehmet Muharrem Akça, Zeynep Sati Yalçın, Meral Afacan Bayrak, Fatih Alibaz Kahramanıma Mektuplar’da Tuba Dere Hikâyesinden Kaçan Kahraman’a sesleniyor.

Bakış kısmında bu ay Recep Seyhan “Arayış” Üzerinden Hasibe Çerko Öykülerini ‘Anlama’ya Teşebbüs ederken Ali Necip Erdoğan, “Eserden Müessire: Eleştiri Sanatı”nı irdeliyor.
(Tanıtım Bülteninden)

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*