SabitFikir Sayı 127 Pdf Kitap İndir

SabitFikir Sayı 127
SabitFikir Sayı 127

Ücretsiz pdf indir

SabitFikir Sayı 127 Pdf Kitap İndir 

Sabitfikir’in 127. sayısı Edebiyat ile Sporun Geçimsiz İlişkisi başlığıyla çıktı

Spor ile hayat arasında şaşmaz bağlar mevcuttur. İkisinde de kaybettikçe öğrenirsiniz, ikisinde de seçimler ve tercihler maçın sonucunu belirler. Avrupa Futbol Şampiyonası, Olimpiyatlar, Türkiye Süper Ligi, voleyboldaki başarılar derken Sabitfikir’in yönünü bu ay spora çeviriyoruz… Bilgehan Uçak, Edebiyat ile Sporun Geçimsiz İlişkisi – “Futbol mu Daha Neler!” başlıklı yazısında spor kültürü için çabalayan yazarlara dikkat çekiyor. Uçak, romandan denemeye, araştırma incelemeden biyografiye farklı alanlardaki spor edebiyat ilişkisini inceliyor. Kararsız Okur sayfasında “Spor-Edebiyat Geçişi ve Olimpiyatlar” konulu kitaplara dikkat çekiliyor.

 

Booker Ödülü sahibi yazar David Diop’un Sahi Kitap’tan çıkan romanı “Gece Tüm Kanlar Karadır” okurla buluştu. Diop ile Pervin Salman konuştu. Erdem Öztop, Kitaplar İçin adlı seriye devam eden Selçuk Altun’la söyleşti: “Edebiyat arenası eleştiri konusunda pek yürekli değil”. Fantastik edebiyat alanında eser veren Barış Müstecaplıoğlu ise İlker Nuri Öztürk’ün sorularını yanıtladı. Yazar, “Ülkemizin hayal gücüyle Batı edebiyatının fantazya geleneğini buluşturmalıyız” diyor.

 

Afganistan’daki olaylar sıcaklığını korurken Kaan Murat Yanık ve Ali Emre, ülkenin, edebiyat alanındaki başarılı eserlerine dikkat çekti. Nurullah Koltaş, geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan “Gariplerin Kitabı”, “Yüz Basamak” gibi eserlerle tanınan Ian Dallas (Abdülkadir es-Sufi)’nin ardından bir yazı kaleme aldı.

 

Seval Şahin, 85. doğum gününde Sevgi Soysal’ı anıyor. Zeynep Merdan ise Sabitfikir okurunu Puşkin’in serüvenine ortak ediyor. 60’lar Türkiye’sinin adeta belgesel romanı olan “Lale Pudding Shop” İstanbul’a uğrayan hippilerin macerasını anlatıyor. Kitabın eleştirisini, Duygu Karslı’nın Gözden Kaçmasın adlı köşesinde okuyabilirsiniz. Yine Ruteba Doğan’ın, Vigdis Hjorth imzalı “Miras” romanı hakkındaki yazısı da Eylül sayımızda.

 

Ömer Yalçınova, İzzet Yasar’dan “Kuş Bakışı”; Cem Altınışık, Hanna Jameson’dan “Sonuncular”; Harun Candan, Dag Solstad’dan “Profesör Andersen’in Gecesi”; Nuran Pul, Ferit Edgü’den “Yolun Gittiği Yer”; Şeyma Subaşı, Nisan Erdem’den “Gör İhtarı” üzerine birer tanıtım yazısı yazdı. Gülenay Börekçi, Egoist Okur sayfasında Tom Robbins, Dave Eggers, Audrey Niffenegger’den üç yazma dersi paylaştı.

 

Orkun Galolar, Terskarga’da Cervantes’le beraber yola çıkıp okuru farklı diyarlara götürüyor. Murat k. Murat Mümkün Evrenler’e davet ediyor. Salih Zengin Kipat sayfasında minik okurlara kitap tavsiyeleri veriyor.

 

127. sayıda ayrıca A. Ali Ural, Ayşegül Genç, Bilal Sert, Onur Atay, Doğukan İşler ve Mehmet Fatih Öz’ün imzası bulunuyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*