Söz Mülkünün Sultanı Baki Pdf Kitap İndir

Söz Mülkünün Sultanı Baki
Söz Mülkünün Sultanı Baki

Ücretsiz pdf indir

Söz Mülkünün Sultanı Baki Pdf Kitap İndir 

Söz Mülkünün Sultanı Baki Kitap Açıklaması

Türk şiirinin zirvelerinden Baki, Prof. Dr. Muhsin Macit tarafından kıymetli bir kitapla yeniden hatırlatıldı. İlmiye sınıfının mühim bir şahsiyeti, şairlerin sultanı, padişahların gözdesi Baki, adı yarınlara kalan kıymetli bir şairdir. Onun uzak asırların ardından bize yansıyan sesi, ahenkli; gölgesi uzundur. Kanuni ve Mimar Sinan gibi Baki de sadece bir devrin değil bütün Osmanlı çağlarının yüz akıdır. Dört padişah devrini görmüş olmasına rağmen aklımıza hep Kanuni’nin ihtişamıyla gelir. Davudî sesinde ve mısralarındaki parıltılı tezyinatta daima bu görkem ve biraz da gösteriş merakı sezilir. Hayatıyla sanatını değil, sanatıyla hayatını inşa edip ortasına yerleşmiş izlenimi verir.

Sanatkârlıkla zanaatkârlığın sınırlarının tam olarak ayrışmadığı bir çağda her iki tecrübeyi medrese eğitimiyle taçlandıran Baki, adeta kelimelerle oynar. Sanatını besleyen kanalları genişletir. Aşinası olduğumuz pek çok kelime, kazandığı çağrışım kabiliyetiyle ikinci bir hayata kavuşur.

Böyle bir şair, bir devrin değil bütün asırların gözdesidir. Günümüz okuru için de anlaşılması, hatırlanması, şiirlerinin üslup ve anlam özelliklerinin dile getirilmesi elzem bir hizmettir. Prof. Dr. Muhsin Macit, bu sahanın kıymetli akademisyeni olarak Baki’yi yeniden gündemimize taşımış, zirvenin güzelliğini bugüne yansıtmıştır.

Kitapta, Baki’nin hayatı ve eserlerinin yanında şiirlerinden seçmeler ve bunların açıklanması derli toplu bir kitapla karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor. Bu kitapta Baki’nin sanat anlayışının farklı yönlerini ve üslubunun bütün inceliklerini görmek de mümkün.

Muhit Kitap tarafından yayınlanan Söz Mülkünün Sultanı: Baki adlı eser, Baki’yi tanımak için bütün ipuçlarını veriyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 152

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2021

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

 

Ücretsiz pdf indir

İlk yorumu siz yapın

Yorumunuzu bırakın

Email adresiniz paylaşılmayacaktır.


*